Málokoho při vyslovení názvu  Sparta napadne něco jiného než náš nejslavnější  fotbalový klub z Letné. Daleko méně lidí si vzpomene na historické antické město na Peloponésu, proslavené rivalským kláním s Athéňany zhruba před dvěmaapůltisíci lety.

 

 

A ještě méně současníkům se podařilo Spartu navštívit v této době. Ale jenom opravdu výjimečný je člověk, který do Sparty doběhne po svých, a to ještě k tomu na trati předchozích 246 kilometrů.

Radku Brunnerovi, počernickému občanovi, se to podařilo. Ještě na sklonku léta, v Řecku pochopitelně stále horkého, vyrazil Radek s dalšími 370 běžci na enormně dlouhou, řekněme atleticky supermaratónskou trať, z okraje Athén právě do Sparty. S Radkem běželo i sedm dalších Čechů, z nichž někteří běželi Spartathlon již poněkolikáté. Všechny Čechy však Radek brzy setřásl a již na metě regulérního marathonu byl v čele celého pole závodníků. V úniku pak vydržel přes 120 km, než se přes něj dostali Polák a Ital s Američankou. Tu pak Radek v poslední pětině závodu předběhl a získal tak neuvěřitelné a úžasné třetí místo v tomto nejtěžším závodě na světě. A jaký měl Radek čas ?

Na to je třeba si asi sednout. Aby Radek mohl ve Spartě po celodenním a celonočním běhu políbit nohy slavnému Leonidasovi, potřeboval k tomu celých dvacetčtyřihodin, sedm minut a ještě 29 sekund !!!  Dosáhl tak kromě nejlepšího umístění našeho atleta v historii i nejlepší čas.

K úžasnému, výjimečnému a nevídanému úspěchu Radkovi Brunnerovi z Horních Počernic upřímně blahopřejeme. Podal výkon, který pravda nemá ani v Horních Počernicích, ale ani v celé naší republice, srovnání . Bravo, Radku a všichni přátelé sportu Ti přejí jen a jen pevné zdraví k dalším běžeckým úspěchům.

 

Ivan Liška