Spousta lidí v Horních Počernicích je znepokojena. Oblast u Svépravického rybníka (Xaverovský rybník II) začíná připomínat ze všeho nejvíc měsíční krajinu.

 

 

Dochází tu k masívnímu kácení vzrostlých stromů a odstraňování křovin. Oblasti směrem k dálnici D11 a Černému Mostu další devastace zeleně určitě nesvědčí. Všichni se proto ptají: „Proč?“

 

Zeptali jsme se přímo na Odboru ochrany prostředí MHMP. Podle sdělení úředníků jde o probírku vybraných dřevin v okolí rybníka i přilehlého potoka. Břehové porosty u rybníka jsou údajně ve velice špatném stavu a postupně se kácí 56 dřevin, které jsou ve stavu havarijním. Pro pražský magistrát, který akci financuje, provádějí kácení Lesy HMP. Více informací najdete na tomto odkazu:

 

 http://www.lhmp.cz/vt/2017/03/zahajili-jsme-udrzbu-brehu-xaverovskeho-rybnika-ii-a-svepravickeho-potoka-v-hornich-pocernicich

 

Kontaktovali jsme proto i Ing. Ondřeje Paličku z Lesů hl.m. Prahy. Sdělil nám, že akce by měla přispět k většímu zatraktivnění území a podpoře ekologických funkcí vodní plochy. Jako obrana proti hluku z dálnice zde má vyrůst masívní val.


V těchto dnech přímo na místě probíhal kontrolní den. Ing. Jiří Karnecki z Odboru ochrany prostředí MHMP na něj pozval i paní starostku Hanu Moravcovou. Výsledky kontrolního dne bohužel zatím neznáme.

 

Nicméně doufáme, že příroda v Horních Počernicích nedostane tímto krokem opět na frak, ale lidé z Odboru ochrany prostředí MHMP opravdu vědí, co dělají. Zatím to pro přírodu moc dobře nevypadá.

 

Doporučujeme pro více informací i odkaz zde:

 

http://www.praha-priroda.cz/aktuality/?id=48